portfolio site templates

Pożyczki na Blockchain

08-2019

Kryptowaluty to, jak wiecie pewien sposób na prywatność oraz ograniczenie zaufania do stron trzecich, jakimi są banki czy brokerzy. Aktywa cyfrowe, naturalnie można wymieniać w celu zwiększenia ich liczby, a co za tym idzie również wartości w ujęciu do walut fiducjarnych. Niestety, giełdy gdzie możemy wymieniać się pewnego rodzaju Tokenami (o mniej lub bardziej wątpliwej jakości) ze względu na ich scentralizowanych charakter, zaczynają robić zwykłym użytkownikom rynku pod górkę. Wprowadzanie wielu zabezpieczeń jak blokowanie geolokalizaycjne (ograniczenie handlu pewnych rejonów świata) czy surowe zasady weryfikacji danych osobowych oraz najważniejsze niepewność dotycząca zabezpieczeń przed kradzieżą środków.

Na ratunek przychodzą rozwiązania oparte o tzw. inteligentne umowy (smart-contracts), które dają możliwość zabezpieczenia obu stron transakcji przy wymianie. Takie skupisko umów inteligentnych programowanych przez zespoły projektowe możemy nazwać „giełdami zdecentralizowanymi„. To właśnie tam, mamy możliwość umieszczenia naszych ofert sprzedaży i kupna bez konieczności ufania podmiotom wspomnianym wyżej. Teoretycznie miejsca zdecentralizowanych wymian powinny być otwarte dla wszystkich, jasne i klarowne. Niestety jak, pokazuje przykład giełdy zdecentralizowanej IDEX, nie jest tak różowo jakby się to wydawało. Pewne centralne punkty nadal mogą ograniczać tę swobodność.
Wracając do tematu z nagłówka, bardzo odważnie brzmi „pożyczka na Blockchain„. Pewnie zadajesz sobie pytanie, dobra, ale jak ? … przecież ktoś pożyczy i nie odda… i co wtedy? Badając ten temat posłużę się DAAPSem o nazwie ETHLend, który takową usługę oferuje. Działa to dosyć zawile, co można obejrzeć z jednym z filmów na moim kanale YouTube. Aby otrzymać pożyczkę w postaci np. kryptowaluty Ethereum czy np. Stablecoina DAI musimy zabezpieczyć w smatkontrakcie inną kryptowalutę o aktualnie tej samej lub wyższej wartości. Brzmi nielogicznie ? Owszem pewnego rodzaju nieporozumienie, po co w takim razie mam pożyczać moje np. BAT-y by odebrać ich równowartość skoro mógłbym je sprzedać po prostu i odkupić w późniejszym terminie. Jednak, z drugiej zaś strony, trzeba założyć, że potrzebujesz pilnie gotówki, a jednocześnie nie chcesz uciekać z projektu BAT, gdyż uważasz, że jego cena będzie rosła w dłuższej perspektywie. Więc zabezpieczasz je właśnie w smartkontrakcie, a otrzymane ETH czy np. DAI konsumujesz. Oczywiście pożyczoną kwotę ETH czy tam DAI trzeba zwrócić, gdyż jeśli nie zostanie to wykonane, to nasze zabezpieczenie w postaci BAT zostanie zlikwidowane. Ponadto, gdyby cena BAT drastycznie spadła musimy, szybko nasze zabezpieczenie zwiększać. Tak więc sama idea jest ciekawa, jednak sama pożyczka jest ściśle powiązana z kursem danego aktywa, co poniekąd może doprowadzić do katastrofalnych skutków.
Z innego punktu widzenia, czyli roli pożyczkodawcy, może być to nawet atrakcyjne. Gdy pożyczamy, jesteśmy w pewien sposób zabezpieczeni, na wypadek tego, gdyby „dłużnik” nie był rzetelny. Tutaj rola ogranicza się do liczenia procentów od pożyczonej kwoty. Co powoduje, że ograniczamy straty, a generujemy zyski w sposób zautomatyzowany. Jest to naprawdę temat warty uwagi, ale nie byłbym sobą, gdybym nie powiedział o minusach tych rozwiązań.

Pożyczkobiorca jest w niekomfortowej sytuacji, gdyż jego zabezpieczenie jest równe kwocie pożyczonej. Pożyczkobiorca musi uważać na drastyczny spadek jego zabezpieczenia (nie może spać spokojnie). Cała platforma łączy użytkowników w pewnym centralnym punkcie (w tym wypadku strona www). Możliwość błędnego zaprogramowania kontraktu (niepoprawne informacje na temat aktualnego kursu). Błędy na stronie www itp. Całą tę zabawę, na tę chwilę trzeba traktować jako eksperyment, ale nie można jej ignorować. Gdyż w przyszłości wraz z połączeniem sił Zdecentralizowanych Autonomicznych Organizacji oraz postępującej tokenizacji np. praw własności, może spowodować większe zainteresowanie, niż obecnie nam się wydaje.

Wyobraź sobie… Twoje mieszkanie jest stokenizowane i ty jako właściciel tokenu masz do niego prawo własności. Teraz w łatwy sposób na zasadzie pożyczki w smartkontrakcie jako zabezpieczenie używasz prawa własności do nieruchomości. Lub zastaw stokenizowanych akcji czy stokenizowanych praw do dywidendy. Czujesz to ? Czy życzymy sobie takiej przyszłości czy też nie, można dojść do wniosku, że taki kierunek jest nieuniktniony.

UDOSTĘPNIJ TĘ STRONĘ!